☀️
Barcelona Urbana

Barcelona a la teva safata

Històries, guies i racons de la ciutat. Sense spam.

Gràcies! Ja ets a la llista.

Parella abrigada passejant per un camí al costat del mar en un dia assolellat d'hivern amb el cel blau

Què fer l'1 de gener a Barcelona, què obre i plans

L'1 de gener a Barcelona no cal quedar-se tancat a casa, però cal saber on anar. Hi ha monuments que obren com si res, un parc on qui viu aquí entra gratis a primera hora i una platja on molta gent estrena l'any a l'aigua. Aquí tens el pla del dia, què et costa amb preu de resident i què val més deixar per al cap de setmana.

🇪🇸 Leer en español 🇬🇧 Read in English

Si tens el Passi Verd, l’1 de gener pots entrar al Park Güell de franc de 7.00 a 9.30, abans que arribin els turistes. L’1 de gener a Barcelona és festiu: tanquen les botigues i els museus grans, com el MNAC, però els monuments obren gairebé tots. La Sagrada Família obre de 9.00 a 14.00, el Recinte Modernista de Sant Pau de 9.30 a 17.00 i La Pedrera d’11.00 a 20.30. Per a qui s’ha llevat tard, el Poble Espanyol obre a la una i tanca a mitjanit.

Què es pot fer l’1 de gener a Barcelona? Gairebé tots els monuments obren: la Sagrada Família fins a les 14.00, La Pedrera fins a les 20.30 i el Poble Espanyol fins a mitjanit. Qui viu a la ciutat pot entrar gratis al Park Güell amb el Passi Verd de 7.00 a 9.30 o de 20.00 a 22.00. Les botigues i els museus grans tanquen tot el dia.

Quin pla et convé segons el que vulguis

Si volsOn anarHorari l’1 de generQuè costa
Començar l’any a l’aiguaPlatja de la BarcelonetaSempre obertaGratis
Un monument sense pagarPark Güell, amb el Passi VerdDe 7.00 a 9.30 i de 20.00 a 22.00Gratis per a qui viu a Barcelona
La Sagrada FamíliaBasílicaDe 9.00 a 14.0013,00 euros amb tarifa de resident
Modernisme sense cuesRecinte Modernista de Sant PauDe 9.30 a 17.0018,00 euros fins a les 14.00, 17,00 euros després
Llevar-te tardLa PedreraD’11.00 a 20.30Des de 25,00 euros
Tarda amb criaturesPoble EspanyolDe 13.00 a mitjanitEntrada de pagament
Què obre l’1 de gener a Barcelona i a quina horaL’1 de gener la Sagrada Família obre de 9.00 a 14.00; la Cuca de Llum del Tibidabo va obrir de 10.00 a 14.00 l’any passat; el Park Güell ven entrades de 9.30 a 19.30; el Recinte Modernista de Sant Pau obre de 9.30 a 17.00; La Pedrera obre d’11.00 a 20.30 i el Poble Espanyol, de 13.00 a mitjanit. Els grans museus, com el MNAC, tanquen.L’1 de gener, qui obre i quan8.0012.0016.0020.0024.00Sagrada Família9.00 a 14.00Cuca de Llum, Tibidabo10.00 a 14.00Park Güellentrades de 9.30 a 19.30Sant Pau9.30 a 17.00La Pedrera11.00 a 20.30Poble Espanyol13.00 a 0.00Els grans museus de la ciutat, com el MNAC o el Museu Picasso, tanquen l’1 de gener.
Al matí mana la Sagrada Família, que tanca a les 14.00; per a qui s’aixeca tard queden La Pedrera fins a les 20.30 i el Poble Espanyol fins a mitjanit.

Com entrar gratis al Park Güell l’1 de gener

El Park Güell obre tots els dies de l’any, i l’1 de gener també. Les visites turístiques van de 9.30 a 19.30 amb entrada de 18,00 euros, però abans i després hi ha dues franges per a qui viu aquí: de 7.00 a 9.30 i de 20.00 a 22.00. Per entrar-hi cal el Passi Verd, una reserva gratuïta i nominal, o el carnet de veí si vius en un dels barris del voltant. Com es tramita cadascun és a Park Güell gratis per als empadronats.

Hi arribes amb la L3 fins a Vallcarca, a 10 minuts a peu.

Quins monuments obren i què hi pagues si vius aquí

La Sagrada Família obre de 9.00 a 14.00, l’horari curt dels festius de Nadal. Amb la tarifa de resident l’entrada surt a 13,00 euros; com que tanca a migdia, s’ha de reservar abans. Totes les tarifes reduïdes són a Sagrada Família, preus i descomptes per a residents.

El Recinte Modernista de Sant Pau només tanca el 25 de desembre, així que l’1 de gener obre amb l’horari d’hivern, de 9.30 a 17.00 i amb l’últim accés mitja hora abans. Fins a les 14.00 costa 18,00 euros i després, 17,00 euros, i és a menys d’un quilòmetre de la Sagrada Família: es poden ajuntar en un matí. Els detalls són a Sant Pau, preus i horaris.

La Pedrera obre més tard que altres dies, d’11.00 a 20.30, i tanca de l’11 al 17 de gener; els descomptes de residents són a La Pedrera, preus i descomptes. La Casa Batlló obre cada dia de l’any.

Què obre l’1 de gener a Barcelona i quin metro hi quedaSagrada Família a 91 m del metro Sagrada Família; Casa Batlló a 55 m de Passeig de Gràcia; La Pedrera a 155 m de Diagonal; Park Güell a 10 minuts a peu de Vallcarca; Sant Pau a 255 m de Sant Pau | Dos de Maig; Poble Espanyol a 15 minuts d’Espanya; platja de la Barceloneta a 11 minuts del metro Barceloneta.Paral·lelGran ViaRonda del MigDiagonalRambla de PrimMeridianaVia AugustaCIUTAT VELLAEIXAMPLESANTS-MONTJUÏCHORTA-GUINARDÓSANT ANDREUSANT MARTÍMar MediterràniaCamp NouPl. de CatalunyaEstació de SantsCastell de MontjuïcPort OlímpicArc de TriomfPl. d’EspanyaFòrum1 kmSagrada FamíliaSagrada FamíliaCasa BatllóCasa BatllóLa PedreraLa PedreraPark GüellPark GüellRecinte Modernista de Sant PauRecinte Modernista de Sant PauPoble EspanyolPoble EspanyolPlatja de la BarcelonetaPlatja de la Barcelonetaobre al matíobre a mig matí o a la tardaa l’aire lliure
Obert l’1 de gener7 llocs · desplaça per veure’ls tots
Mapa sobre ICGC i OpenStreetMap. La Sagrada Família i Sant Pau són a menys d’1 km: es poden ajuntar en un matí.

On passar la tarda

El Poble Espanyol obre l’1 de gener de 13.00 a mitjanit, i és el pla de tarda més fàcil amb criatures; és a Montjuïc, a 15 minuts a peu del metro Espanya. Horaris i preus a Poble Espanyol, preus i horaris.

Si el que vols és mar, la Barceloneta és on molta gent estrena l’any a l’aigua cada 1 de gener; porta tovallola i alguna cosa d’abric per sortir. La platja de Sant Miquel queda a 11 minuts a peu del metro Barceloneta (L4), i el barri és a la Barceloneta. Per dinar fora, reserva el dia abans i confirma que obren, que és festiu; idees a on fer un brunch a Barcelona.

Què val més deixar per al cap de setmana

  • Els museus grans: el MNAC, el Museu Picasso, el MACBA i el CCCB tanquen l’1 de gener. El diumenge 3 de gener és el primer diumenge del mes, quan molts museus són gratis; quins i a quina hora és a quin dia són gratis els museus.
  • Les botigues: tanquen. El 3 de gener és el primer diumenge amb botigues obertes del 2027, i les rebaixes són a rebaixes de gener a Barcelona.
  • El Castell de Montjuïc, que l’1 de gener també tanca.

Què obre cada festiu, del 24 de desembre al 6 de gener, és a què obre i què tanca per Nadal.

Com tornar a casa i moure’t el dia 1

El metro funciona sense interrupció des del matí del 31 de desembre fins a la nit de l’1 de gener, així que de les campanades es torna en metro i el dia 1 es pot tornar a sortir sense taxi. Amb la T-casual, 10 viatges per 13,00 euros a la zona 1, els desplaçaments del dia surten més barats que amb el bitllet senzill de 2,90 euros; ho explica quin bitllet de metro comprar. La nit anterior és a Cap d’Any a Barcelona.

Què et pot no agradar

  • Sense museus ni botigues: el dia és de monuments i de carrer.
  • La Sagrada Família tanca a les 14.00: si t’hi lleves tard, te la perds.
  • Les franges gratuïtes del Park Güell són d’hora o de nit: de 7.00 a 9.30, l’endemà de Cap d’Any, costa.

Per a la resta del mes, Barcelona al desembre i la cavalcada de Reis de Barcelona.

Preguntes freqüents sobre l’1 de gener a Barcelona

Què obre l’1 de gener a Barcelona?

Obren la Sagrada Família, de 9.00 a 14.00; el Park Güell, amb entrades de 9.30 a 19.30; el Recinte Modernista de Sant Pau, de 9.30 a 17.00; La Pedrera, d’11.00 a 20.30; la Casa Batlló, que obre cada dia de l’any, i el Poble Espanyol, de 13.00 a mitjanit. Els museus grans, com el MNAC, tanquen.

Es pot entrar gratis al Park Güell l’1 de gener?

Sí, si vius a Barcelona i fas la reserva gratuïta del Passi Verd. Les franges per a veïns són de 7.00 a 9.30 i de 20.00 a 22.00, abans i després de les visites turístiques, que van de 9.30 a 19.30 amb entrada de 18 euros.

Quan són gratis els museus després de Cap d’Any?

El diumenge 3 de gener del 2027 és el primer diumenge del mes, i molts museus de la ciutat són gratis el primer diumenge. L’1 de gener, en canvi, els museus grans com el MNAC tanquen.

Obren les botigues l’1 de gener a Barcelona?

No, és festiu i les botigues tanquen. El primer diumenge amb botigues obertes del 2027 és el 3 de gener, i l’any passat les rebaixes van començar el 7.

L’1 de gener a Barcelona es fa a peu de carrer: Park Güell d’hora, monuments al matí i Poble Espanyol a la tarda.

Reinel González

Aquesta guia s'actualitza periòdicament. Si gestiones un espai que hi surt, vols corregir-ne una dada o proposar una col·laboració, escriu a bcnurbana@gmail.com.